09.01.2021 / Elmi şura
8 yanvar 2021-ci il tarixində AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri  İnstitutunun Elmi şurasının yeni ildə ilk iclası onlayn formatda keçirilmişdir. İclasda institutun rəhbərliyi, şura üzvləri, şöbə və laboratoriya müdirləri tam heyətdə və dəvət olunmuş qonaqlar iştirak edirdilər. İclasda həmçinin AMEA-nın müşavirləri akademik Telman Əliyev və akademik Əli Abbasov iştirak edirdilər.
Elmi şuranın sədri, institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov iclası açaraq iclas iştirakçılarını Vətən müharibəsində qazandığımız inamlı qələbə və Yeni təqvim ilinin başlaması münasibətilə təbrik etdi və onlara yaradıcılıq uğurları arzuladı. O, qeyd etdi ki, Azərbaycan xalqı öz tarixinin ən şanlı dövrünü yaşayır.  Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi və gərgin əməyi sayəsində müzəffər ordumuz işğalçı düşmənə sarsıdıcı zərbələr endirərək torpaqlarımızı azad etdi və Azərbaycan xalqının cəsur, mərd və öz vətəni uğrunda son damla qanınadək vuruşmağa hazır olan xalq olduğunu bütün dünyaya sübut etdi. Ə.Sadıqov əlavə etdi ki, indi hamımızın qarşısında duran ümdə vəzifə ölkə başçısının ətrafında həmişə olduğu kimi yenə də sıx birləşmək, qələbəmizin dönməzliyini təmin etmək, ölkəmizin iqtisadi qüdrətini daha da artırmaq məqsədilə var qüvvəmizlə çalışmaqdır. Alimlərin üzərinə düşən əsas vəzifə isə ölkənin elmi-texnoloji, cəmiyyətin mədəni-mənəvi inkişafını təmin etməkdir. O, bildirdi ki, məhz ona görə də cari ildə Elmi şuranın ilk iclasının gündəliyinə 2021-ci il üçün İnstitutun elmi-tədqiqat işlərinin planlarının müzakirəsi və digər vacib məsələlər daxil edilmişdir.
Sonra Ə.Sadıqov İnstitutun əsas elmi istiqamətlərini və 2021-ci il üçün  elmi-tədqiqat işləri planının layihəsini təqdim etdi. O, qeyd etdi ki, layihə institutun bütün şöbə və laboratoriyalarının iştirakı, müasir dünya elminin inkişaf meylləri və ölkəmizin sosial-iqtisadi inkişafı ilə bağlı elmi və texnoloji problemlər nəzərə alınmaqla hazırlanmışdır. Elmi istiqamətlər və plan layihəsi geniş müzakirə olundu. Akademiklər Telman Əliyev və Əli Abbasov, AMEA-nın müxbir üzvləri Qorxmaz İmanov, Kamil Aydazadə, Ağası Məlikov, professorlar Knyaz Məmmədov, Kamil Mənsimov, Ramin Rzayev, Qəmbər Quluyev, Eldar Şahbazov, Abbas Rzayev, Elçin Əliyev, İlqar Məmmədov, dosent Əbülfət Fətullayev, i.ü.f.d. Aygün Əliyeva və başqaları çıxış edərək öz rəy və təkliflərini bildirdilər. Plana bir sıra əlavə və dəyişikliklərin edilməsi tövsiyə olundu. Layihə səsə qoyuldu və qəbul edildi.
Şuranın sədri Ə.Sadıqov davam edərək bildirdi ki, növbəti məsələ İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun laboratoriya müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, Dövlət mükafatı laureatı, iqtisad elmləri doktoru, professor Qorxmaz İmanovun 80 illik yubileyinin təşkili və keçirilməsi ilə bağlıdır. O, Qorxmaz İmanovun Azərbaycan elminin inkişafındakı xidmətlərindən, əldə etdiyi elmi nailiyyətlərdən, yaratdığı elmi məktəblərdən, hazırladığı elmi kadrlardan, elmi, elmi-təşkilati və pedoqoji fəaliyyətindən ətraflı danışdı. Elmi şura üzvləri də Qorxmaz İmanovu görkəmli alim, nəcib insan və nüfuzlu ziyalı kimi xarakterizə etdilər. Elmi şura AMEA-nın müxbir üzvü Qorxmaz İmanovun yubileyinin yüksək səviyyədə keçirilməsi ilə bağlı AMEA-nın Rəyasət Heyəti qarşısında vəsatət qaldırılması barədə qərar qəbul etdi.
Sonra gündəlikdəki digər məsələlər, o cümlədən Elmi şuranın tərkibində dəyişikliklərin edilməsi, institutun elmi jurnalı, elmi seminarı və s. haqqında məsələlər müzakirə olundu və müvafiq qərarlar qəbul edildi.

8 января 2021 года в онлайн-формате прошло первое в новом году заседание Ученого совета Института систем управления НАНА. В заседании участвовали руководство института, члены Совета, заведующие отделами и лабораториями в полном составе и приглашенные гости. В заседании также приняли участие советники НАНА академик Тельман Алиев и академик Али Аббасов.
Открывая заседание, председатель Ученого совета, директор института, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов поздравил участников с уверенной победой в Отечественной войне и началом нового календарного года и пожелал творческих успехов. Он отметил, что азербайджанский народ переживает самый славный период своей истории. Благодаря руководству и напряженной работеа Президента Азербайджанской Республики, Верховного главнокомандующего Азербайджанских Вооруженных Сил Ильхама Алиева, наша победоносная армия освободила наши земли, нанеся сокрушительные удары врагу-оккупанту, и доказала всему миру, что азербайджанский народ смел, мужественен и готов сражаться за свою Родину до последней капли крови. А.Садыгов добавил, что главная задача, стоящая сейчас перед всеми нами, - как всегда, сплотиться вокруг главы государства, работать над тем, чтобы обеспечить необратимость нашей победы, еще больше укрепить экономическую мощь нашей страны. Основная задача ученых - обеспечить научно-техническое развитие страны, культурно-духовное развитие общества. По его словам, именно поэтому повестка первого заседания Ученого совета в новом году включает обсуждение научно-исследовательских планов института на 2021 год и другие важные вопросы.
Затем А. Садыгов представил основные научные направления института и проект плана научно-исследовательских работ на 2021 год. Он отметил, что проект разработан с учетом участия всех отделов и лабораторий института, тенденций развития современной мировой науки и научно-технических проблем, связанных с социально-экономическим развитием нашей страны. Научные направления и проект плана получили широкое обсуждение. Академики Тельман Алиев и Али Аббасов, члены-корреспонденты НАНА Горхмаз Иманов, Камиль Айдазаде, Агаси Меликов, профессоры Князь Мамедов, Камиль Мансимов, Рамин Рзаев, Гамбар Гулуев, Эльдар Шахбазов, Аббас Рзаев, Эльчин Алиев, Ильгар Мамедов, доцент Абульфат Фатуллаев, д.ф.э. Айгюн Алиева и другие выступили на заседании и высказали свои взгляды и предложения. Было рекомендовано внести в план ряд дополнений и изменений. Проект был вынесен на голосование и принят.
Далее председатель Совета А.Садыгов сообщил, что очередной пункт повестки касается организации и проведения 80-летия заведующего лабораторией Института систем управления, члена-корреспондента НАНА, лауреата Государственной премии, доктора экономических наук, профессора Горхмаза Иманова. Он подробно рассказал о заслугах Горхмаза Иманова в развитии азербайджанской науки, его научных достижениях, созданных им научных школах, подготовленных научных кадрах, научной, научно-организационной и педагогической деятельности. Члены Ученого совета также охарактеризовали Горхмаза Иманова как выдающегося ученого, благородного человека и авторитетного интеллигента. Ученый совет решил подать ходатайство в Президиум НАНА о проведении юбилея члена-корреспондента НАНА Горхмаза Иманова на высоком уровне.
Затем были обсуждены другие вопросы повестки дня, в том числе изменения в составе Ученого совета, научный журнал института, научные семинары и т.д., и приняты соответствующие решения.