İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun laboratoriya rəhbəri beynəlxalq konfransın proqram komitəsinə üzv təyin olunmuşdur
16.02.2021 / Konfranslar, İclaslar, Çıxışlar
AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (ISI) laboratoriya rəhbəri, r.e.d., professor Kamil Mənsimov Belarus Dövlət Universitetinin və Belarus MEA-nın Riyaziyyat İnstitutunun təşkilatçılığı ilə  5-10 oktyabr tarixlərində Minskdə keçiriləcək “Dinamik sistemlər: dayanıqlılıq, idarəetmə, optimallaşdırma” DSSCO-21 beynəlxalq elmi konfransın proqram komitəsinə üzv təyin olunmuşdur. Konfrans optimallaşdırma və optimal idarəetmə sahəsində dünyaca tanınmış, Belarus əməkdar elm xadimi, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor R.F. Qabasovun xatirəsinə həsr olunur.

Head of Laboratory of the Institute of Control Systems appointed a member of the program committee of an international conference
16.02.2021 / Conferences, assemblies
Professor Kamil Mansimov, Doctor of Mathematics, Head of Laboratory of the Institute of Control Systems (ICS) of ANAS, was appointed a member of the program committee of the international scientific conference DSSCO-21 "Dynamical Systems: Stability, Control, Optimization", which will be held in Minsk on 5-10 October. Organized by the Belarusian State University and the Institute of Mathematics of the National Academy of Sciences of Belarus, the conference is dedicated to the memory of Professor R.F. Gabasov, Doctor of Physics and Mathematics, Honored Scientist of Belarus, a world famous scientist in the field of optimization and optimal control.
Associate Professor Rashad Mastaliyev, leading researcher at ICS, will also speak at the conference.